Vincent Van Gogh’un “Skull with Burning Cigarette” eseri

Image

Yıllarca insan anatomisi üzerinde çalışan, dolayısıyla iskeletlerle yakın ilişki halinde bulunan Hollandalı ustamız Vincent Van Gogh, 32 yaşında bir iskelet resmi yaptı. Bakınca ürkütücü bir gerçeği hatırlatan yağlıboya eserin üzerimizde bırakacağı olumsuz hisler, kesinlikle resmin niteliğiyle alakalı değil. Sigara içen iskelet görüntüsü, kuşkusuz sanatsal değil, dünyevi bir şeyler çağrıştırıyor.

Ayçiçekleri, Cafe Terrace ve kendi odasını resmettiği The Bedroom‘undan bahsettiğim Van Gogh, Antwerp Güzel Sanatlar Akademisi’nde uzun süre anatomi eğitimi aldı. Bunun için sık sık iskelet resmi yapan öğrenciler arasında Van Gogh, ustalık kazanmıştı ve 1888’de bu gördüğünüz eseri, yani “Skull with Burning Cigarette“yi tamamladı.

Image

Neuen’den Antwerp’e gittiği yılın kışında yaptığı bu eser, ‘Vanitas‘ türüne dahil ediliyor. 16. Yüzyıl’da başlayıp 17 ve 18. Yüzyıl’da da pek çok ressam tarafından el atılan Vanitas, ‘Sembolik Natürmort‘ olarak açıklanabilir. Yani buna göre kurukafa, bize faniliği; dünyada her şeyin gelip geçici olduğunu söylüyor. Van Gogh’un çürük dişleri, baş ve mide ağrılarından yakındığı o dönemde her şeyin fani oluşunu farkedip resmetmesi pekala mümkündür.

Image

Öte yandan bu resmi, ‘dünyayla dalga geçmek‘ şeklinde yorumlayanlar da var. Bu yoruma göre Van Gogh, kemikleri kalmış insan yoluyla bütün sağlık sorunlarına meydan okuyor. Veyahut bir ölü, sağlık sorunlarından kurtulduğu için keyif yapıyor. Van Gogh’un Belçikalı ressam Felicien Rops‘un etkisinde kaldığı da söylenenler arasında.

1973’ten beri Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi‘nde sergilenen 32 x 24.5 cm ebatlarındaki bu eserden 5 sene sonra Van Gogh öldü.

Reklamlar

One response to “Vincent Van Gogh’un “Skull with Burning Cigarette” eseri

  1. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un Ayakkabılar Serisi | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s