Paul Cezanne’nin “Factories Near Mont de Cengle” eseri

Image

Fransız ressam Paul Cezanne‘nin “The Boy in the Red West“inden bahsetmiştim. Özellikle o yazımda esas aldığım tablodaki kübik çizgilerle Cezanne’nin resim tarihinde nasıl bir köprü olduğu görülüyor. Usta ressamın o eserinden yaklaşık bir 20 yıl geriye gideceğiz. “Factories Near Mont de Cengle“, 1870’te tamamlandı.

Paul Cezanne‘nin İzlenimcilik akımına kapıldığı dönemde verdiği eserlerden biri olan “Factories Near Mont de Cengle“nin konusu çok açık; sanayileşme. 18. Yüzyıl’da başlayıp tüm dünyayı etkileyen Endüstri Devrimi, insan elini makineyle değiştirdi. Bu yalnız şehirleri değil, kırsal alanları da etkiledi. Bir süre sonra köylere kadar; sanayileşmeyen yer neredeyse kalmadı.

Image

Cezanne‘nin, memleketinin Provence-Alpes-Cote D’Azur Bölgesi’ne bağlı Cengle Platosu’nun tepeleri; Sainte-Victoire Dağları’nı yerleştirdiği eserinde bacasından siyah duman tüterek o güzel köyün havasını kirleten fabrikayı görüyoruz. Dağların eteklerindeki evler ve sayısı seyrekleşen ağaçlarla beraber duran fabrikalar, bölgede adeta hükümdarlığını ilan etmiş.

Gökyüzünde beyazla karıştırdığı mavi, kahve ve sarının tonlarının yanı sıra azaldığını göreceğimiz şekilde yerleştirdiği ağaçlarda yeşilin tonları, Cezanne’nin Camille Pissarro‘nun etkisinde kaldığı dönemi yansıtır. Özel Galeri’de tutulan bu eser, Cezanne’nin “Sanayileşme” temalı eserlerinden yalnızca bir tanesidir.

Reklamlar

3 responses to “Paul Cezanne’nin “Factories Near Mont de Cengle” eseri

  1. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “The Forest” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “The Bather” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Bir anekdot 12: Paul Cezanne’nin Aix-en-Provence’deki atölyesi | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s