Eugene Delacroix’in “The Orphan Girl at the Cemetery” eseri

Image

Fransız Devrimi’nin ilan edildiği yıl dünyaya gelen Eugene Delacroix, İzlenimcilik ve Sembolizm akımlarının ortaya çıkışında önemli bir rol aldı. Rönesans’ın son romantiklerinden biri olan Delacroix, 1823’te bir eser yarattı. “The Orphan Girl at the Cemetery“; orijinal diliyle “Jeune orpheline au cimetiere” adlı bu tablo, ressamın renkleri kullanım tarzını görmek için yerinde bir başlangıç.

1798’de Fransa’da dünyaya gelen Eugene Delacroix, 65 yaşında memleketinde hayatını kaybetti. Rönesans’ın dört büyük İtalyanı‘ndan etkilenen Delacroix‘in 1824’te tamamladığı “The Massacre at Chios” adlı eseri büyük ses getirdi. Eser, Osmanlı Türkleri’nin 1822’de Sakız Adası’na yaptığı ve yaklaşık 118.000 kişilik ada nüfusunun ölüm ve göçlerle 1800’e düşmesine sebebiyet verdiği büyük utancı anlatıyor. Benim bahsedeceğim tablo da bu tarihi ayıbı anlatan eserin bir parçası olduğu düşünülüyor.

Image

Dilimize “Mezarlıkta Yetim Kız” adıyla çevrilen 66 x 54 cm ebatlarındaki bu yağlıboya eserde telaşlı ve hüzünlü bir genç kız görülüyor. Acı çekmiş ve hala çekmeye devam eden genç kızın gözleri dolu ve boynunda gerginlik izleri var. Vücut dili, yas tuttuğunu söylüyor. Sol omzundan kayan kıyafeti ise çaresizliğine derman olacak kimsenin olmayışı, yalnızlığını vurguluyor.

Image

Arka plandaki peyzajın karanlık ve depresif olduğu görünen eserde renk düzeni, Delacroix’in Peter Paul Rubens (17. yüzyıl) etkilendiğini söylüyor. Sol, hafif yukarı doğru (çerçeve dışına) bakan genç kızın bu duruşu, bilinmeyen ama hep beklenen, yani ‘umut‘a baktığı şeklinde yorumlanabilir. Gayri ihtiyari açılan ağzı, kirli ama yine de güzel güzü, O’nun büyük acı çektiği bir cenazede olduğunu anlatıyor. Sakız Adası faciasında ailesinden birini kaybetmiş olduğu şeklinde de yorumlar yapılan genç kızımızın yas kıyafeti olan karalara bürünmeye fırsat olmadan mezarlığa gelişi de bu teoriyi doğruluyor.

Pek çok sanat sever tarafından Eugene Delacroix‘in başyapıtı olarak görülen bu eser, Paris’te, Louvre Müzesi‘nde.

Image

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s