Francisco Goya’nın “The Duke of Osuna and his Family” eseri

Image

Endülüs’e bağlı Osuna Belediyesi 9. Dükü Pedro Tellez-Giron, eşi ve dört çocuğunu gördüğünüz bu aile portresi, İspanyol romantik Francisco Goya tarafından yapıldı. Goya’nın maddi ve manevi en büyük destekçilerinden olan bu çift, gerçek bir sanatseverdi ve İspanyol toplumunun aydınlanması için çok uğraştı.

18. Yüzyılın sonu, 19. Yüzyılın başı İspanya’sının vukuatlı sanatkarı Francisco Jose de Goya y Lucientes, 1828 yılında 82 yaşındayken Bordeaux’ta hayatını kaybetti. Sözünü edeceğim yağlıboya tablosu “The Duke of Osuna and his Family” (El duque de Osuna y su familia), ressamın 39 yaşında iken tanıştığı 9. Osuna Dükü Pedro Tellez-Giron ve eşi 12. Benavente Kontesi Düşes Maria Josefa Pimentel ve dört çocuğunu içeriyor. Pek çok kez rütbelilerin portresini yapmış olan Goya, bu asilzade İspanyol ailesine gönül borcu duyuyordu. 42 yaşında tamamladığı bu eser de Goya‘nın dostluğunun ifadesidir.

Image

1788 senesinde, yani Goya bu tabloyu yaptığında Maria 36, Pedro 33 yaşındaydı. Resimdeki çocukları sırasıyla sayayım; en soldaki oğlan, 1785 doğumlu Francisco de Borja. Babasından sonraki Osuna Dükü. 35 yaşında hayatını kaybetti. Minderde oturan oğlan, Pedro de Alcantara. Kendisi 1786 doğumlu, 65 yıl hayatta kaldı. Prado Müzesi Başkanı idi. Kızlara gelelim; annesinin elini tutan, Maria Manuela. 1783’te doğdu, 1838’de öldü. Babasının elini tutan ise Joaquina. Santa Cruz Markizi idi.

Image

Özetle tablodaki bu insanlar, bir İspanyol asilzade ailesini oluşturuyor. Ancak içlerinde en mühim olan zat, kuşkusuz babadır. İspanya Kraliyet Ordusu’nda Teğmen olan Pedro-Tellez Giron, bu üniformasıyla poz vermiş. Manşetleri ve yakasındaki dantel detaylarına dikkat. Bu ince noktalar, Goya’nın detay takıntısını göstermekte. Karanlık bir arkaplan hazırlayarak aile üyelerini ön plana çıkarmayı tercih eden ressam, yeşilin ve grinin karanlık tonlarını kullanmış. Çocukların saç renkleri ve masum ifadeleri, onların çocukluğunu bir kez daha vurguluyor.

Image

Öte yandan baba ile elini tuttuğu Joaquina arasında, hemen önlerinde yatandan başka bir küçük süs köpeği gizlenmiş. Dikkatli bakın ve köpeğin yüzünü görüp Goya’nın detaycılığını karanlıkların ardından bir kez daha gün yüzüne çıkarın. Kıyafetlere gelince, sanatsever olduğunu söylediğim çift, modayı da yakından takip ediyordu. Fransa etkisi de görülen İspanyol modasına uygun, aristokrat gibi giyinen anne ve kızlarının yanında yeşil giyinmiş oğlanlar da gayet şık görünmekte.

Image

Bir başka detayım da Dük’ün ‘baton’ denilen değneği. Goya, bizzat eklediği bu figürle Dük’ün ‘Teğmen’ oluşunun altını çiziyor. 225 cm’ye 174 cm ebatlarındaki tablo, Madrid’de sergileniyor.

Reklamlar

One response to “Francisco Goya’nın “The Duke of Osuna and his Family” eseri

  1. Geri bildirim: Francisco Goya’nın “The Third of May, 1808″ eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s