Berthe Morisot’un “La Lecture” eseri

Image

İlk kadın İzlenimci‘ olarak sanat tarihine yer eden Berthe Morisot, 47 yaşında kitap okuyan kız çocuğunu resmettiği bir tablo tamamladı. İngilizce’den “Little Girl, Reading“, orijinal dilinde “La Lecture” (Okuma) adını taşıyan bu tablo, Edouard Manet’le tanışmasından 20 sene sonra, zatürreeden ölmeden 7 yıl önce yapıldı. 

1841 yılında Fransa’da dünyaya gelen Berthe Morisot, Fransız resmine verilmiş bir doğa armağınıdır. ‘Empresyonizm‘ dediğimiz İzlenimcilik akımının ilk kadını olarak bilinen Berthe, yine bir İzlenimcilik ustası olan Edouard Manet‘le sıkı dostluk kurdu ve uzun süre ona modellik yaptı. Bir süre sonra da Manet’in erkek kardeşi erkek Eugene ile evlendi. Baldızı Berthe’yle yıllarca resim tekniği üzerine çalışan Edouard, Berthe’nin bazı eserlerinde yer edindi.

Image

1878 senesinde kızı Julie‘yi (Julie Manet, ressam) dünyaya getiren Berthe, 10 yıl sonra “La Lecture“yi tamamladı. Bu eserde kitap okuyan bir kız çocuğu görülüyor. 10-12 yaşlarında olduğu görülen bu kız çocuğu, bazı kaynaklarda Julie Bonnard olarak geçse de az bir dikkatle modelin, Berthe’nin özbeöz kızı Julie olduğunu anlayabilirsiniz. Kendi çıkarımıma göre Fransa’da, Mezy’de yaptığını düşündüğüm 74.3 x 92.7 cm ebatlarındaki eserin kalıcı yuvası Florida’daki Güzel Sanatlar Müzesi.

Image

Parlak renkleriyle göz alan, hatta göz yoran “La Lecture“de bahçeye açılan balkon ya da oda gibi yarı açık bir alanda kitap okuyan kız resmedilmiş. Sandalyesinde dik, dikkatini elindeki kitaba vermiş olan bu sarı başlı kız, 10 yaşındaki bir kız için tuhaf olsa da sakinliğin timsalidir. Buradan kızın asilzade olmasa da iyi yetiştirilmiş olduğu çıkarımını yaptım. Üzerindeki kıyafet de bu görüşümü tamamlıyor. Öte yandan resimde, kızın hemen önünde kafesin içindeki papağan, ataletin simgesidir.

Image

Berthe’nin kalın fırça darbeleriyle suluboyayla yapılmış gibi duran tabloda yağlıboya kullanılmış. Kızın saç kurdelesi ve dudaklarının kırmızısı, pencere çerçevesi ve bahçe çitlerinin mavisi ve tabii ki bahçedeki ağaçların yeşili (tamamlayıcı), İzlenimcilik akımına verilmiş hemen her eser gibi insanın içini hayatla dolduruyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s