Corot’un “The Colloseum, seen through the Arcades of the Basilica of Constantine” eseri

Image

Bir Fransız peyzaj ustası Camille Corot, Ahmet Hamdi’den Yahya Kemal’e, Ahmet Haşim, Sanayi-i Nefise’nin kurucusu Osman Hamdi’ye kadar bizden onlarca üstadın hayranlığını kazanmış, denemelerinde bahsedilmiş büyük bir zat. Açık havada yaptığı eserlerinde gün ışığın doğaya düşüşünü olduğundan daha güzel gösteren Corot’un 1825’te tamamladığı eseri “The Colloseum, seen through the Arcades of the Basilica of Constantine“dan bahsedeceğim.

Konstantin Bazilikası’nın kemerli sütunları arasından Kolezyum’un görünüşü” (Bazilika: bir kilise mimarisi çeşidi) şeklinde özetleyebileceğim tablonun ismi ve kendisi, Corot‘un İtalya seyahati esnasında yaptığı bir peyzaj örneği. Tablo, 23 x 35 cm ebatlarında ve Louvre‘de sergileniyor.

Image

1796’da Fransa’da dünyaya gelen Jean-Baphiste-Camille Corot, 78 yaşında hayatını kaybetti ve bedeni yakıldı. Realizm ve romantizm akımlarına eserler veren Corot, resim yapmaya 26 yaşında başladı. 1825 ile 1828 yıllarını İtalya’da geçiren usta ressam, Roma’nın önemli mimari eserlerini resmetmeye niyetliydi. Nitekim 200 çizim, 150 tabloyla başardı da. İşte “The Colloseum” da (Le Colisee) bu eserlerden biri. Yağlıboya kullanarak tamamladığı eseri, Roma’nın meşhur Kolezyum’unu Konstantin Bazilikası’nın engebeli araziye gömülü sütunları ardından,gösteriyor.

Yapımına MS 70 yılında başlanıp 80 yılında bitirilen Kolezyum, Romalılar’ın gösteri alanıydı. Burada köle, esir ya da gönüllü gladyatörler dövüşür, ölümler olur, insanlar ve Kral ise bunu seyretmek için orada hazır bulunurdu. 2007’de Dünyanın 7 Harikası arasına giren elips şeklindeki Kolezyum’un tamamı 189 metre uzunluğa, 156 metre genişliğe sahip. Toplamda 24.000 metrekarelik bir alanı kaplayan dev arenanın 48 metre yüksekliğe ve 5 metre kalınlığa sahip duvarları da kolon niteliği taşıyor.

Image

Üstadımız Corot, çok amaçlı Roma seyahatinin bir dönemini Kolezyum’a ayırmış ve bu ve o meşhur Farnese Bahçeleri’ni resmettiği eserlerini yaratmış. Doğanın görünümünü, güneş ışığının vurduğu noktaları olduğu gibi resmeden Corot, bu dünya harikasına bir güzellik daha katmış.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s