Vincent Van Gogh’un “The Bedroom” eseri

Image

1853 yılında dünyaya gelen Hollandalı sanatkar Vincent Van Gogh‘un “Cafe Terrace” tablosu ve “Sunflowers Serisi“nden bahsetmiştim. Ardından bıraktığı eserleriyle her sanat dalından insanı etkileyen, dolaylı olarak da yönlendiren bir insan olan Van Gogh, 1888 yılının Ekim ayında yatak odasının resmini yaptı. Tablo öyle önemlidir ki Van Gogh, bu tabloyu kişisel olarak favori seçmiş. “La Chambre à Arles“, “The Bedroom” veyahut “Vincent’s Bedroom” adıyla anılan eser, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nde sergileniyor.

Van Gogh‘un Arles’teki o meşhur sarı evinin yatak odasını gösteren bu tablo hakkında Theo‘ya yazılmış o meşhur mektupların 13 tanesinde bahsedilmiş. Özellikle resimde kullandığı renkleri detaylı olarak bildiren Van Gogh, yatak ve sandalyede ‘taze tereyağı rengi‘, kapıda leylak rengi, duvarlarda soluk menekşe rengi, yer döşemeleri için kırmızı ve pencere için yeşil şeklinde özetlediği tabloda hiç beyaz kullanmadı. Bunu sebep göstererek tablonun çerçevesinin beyaz olmasını istemiş.

Image

Image

Hayatının neredeyse her anı hep deliliğin sınırında kalan Van Gogh, bu iç mekan tablosunda sakinliği ve dinlenmenin verdiği huzuru olabildiğince yansıtmaya çalışmış. Resimde tavan kısmında Japonizm etkisi görülürken sağ duvardaki yamukluk göze çarpar. Bu, tabii ki hata değil; sarı evin bir gerçeği. Perspektif yamuk. Duvarın yamukluğunun rahatsızlık verici derecede resmedildiği 72 x 90 cm ebatlarındaki eserde asılı gördüğümüz tablolar da eğimli duruyor. Bu tablolar, Eugene Boch ve Paul Eugene Milliet‘in portreleri. Bu portreler ve Sarı Ev’in Portresi, bir başka blog yazısının konusu.

ImageImage

Mobilyalara baktığımızda sarı ve turuncunun tonları Van Gogh başarısıyla kullanılmış. Çarşaf ve yastıklar, pencere çerçevesinin yeşiline çalıyor. Odanın kepenkleri kapalı. Nihayetinde burası Van Gogh’un özeli. Tablonun esas seçilen bu versiyonu harici 4 eser daha var. İkisi taslak biçiminde. Theo’nun görmesi için mektuba eklenmiş. Diğer ikiliyse yağlıboyayla yapılmış. Her birini paylaştım.

Image

Van Gogh’un yatak odası, uzmanlar tarafından günümüze uyarlanmış.

Reklamlar

5 responses to “Vincent Van Gogh’un “The Bedroom” eseri

  1. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “Skull with Burning Cigarette” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “The Courtesan” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “The Yellow House” eseri | Resim Biterken

  4. “1452 yılında dünyaya gelen Hollandalı sanatkar Vincent Van Gogh‘un “Cafe Terrace” tablosu ve “Sunflowers Serisi“nden bahsetmiştim. Ardından bıraktığı …”

    VvGogh’un yanlışlıkla “1452” olarak yazmış olduğunuz doğum yılını düzeltmenizi…. ;-)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s