Bir anekdot 5: Michelangelo’nun Sistine Şapeli imtihanı

Image

Rönesans adamı Michelangelo. 1475 yılında İtalya’da dünyaya gelen Michelangelo Buonarroti, 88 yıllık ömründe heykel, resim, mimari alanlarında çok büyük eserler verdi, anatomiyle uğraşıp şiir bile yazdı. Bu, bize Leonardo Da Vinci‘yi hatırlatıyor. (Adını zikretmişken, aralarında 23 yaş fark olan iki Rönesans devi arasında yalnız ve yalnızca soğuk fırtınalar estiğini de söyleyeyim.) İnsan anatomisiyle fazla içli dışlı olduğunu Davut Heykeli’nden gördüğümüz ustanın Sistine Şapeli’nde geçen 4 senesinden bahsedeceğim.

Sene 1508. Papa II. Julius, Michelangelo’nun sanatını bilir, O’nu da tıpkı Raphael, Da Vinci, Boticelli, Perugino gibi Vatikan’a; Sistine Şapeli‘nde çalışması için çağırtır. Bağımsız ruhundan beslenen sanat anlayışı, bu teklifi reddetmesini gerektirse de Michelangelo, istemeye istemeye işe koyulur. Bu durum öyle canını sıkar ki işin, kendisine psikolojik baskı olsun diye düşmanları tarafından verdirildiğine inanır. Genelde hep yalnız çalışan usta, bu sefer birkaç yardımcı ister, ancak zamanla yaptığı işe gönül verir, sahip çıkar. İç bükey mekan için 300’e yakın ön çizim yapar. Tüm zamanını verdiği bu iş için yazdığı bir şiirde (kaba çevirimle;)  “…Sakalım cennete yükseliyor, ensem aşağı düşüyor” gibi kelamlarda bulunmuştur.

Image

Image

Kurulan dev iskeleye çıkarak ensesi aşağı bakacak şekilde, her bir figürü kafasının üzerinden yapan Michelangelo, 1720 metrekarelik alana Nuh’un hikayesinden Cennetten Kovulma’ya dek yaptığı 343 İncil figürünü tam 4 senede bitirir. Bu figürlerden ön bilineni, kuşkusuz Tanrı’nın Adem’e dokundu dokunacak duruşuyla can vermesidir. Yaptığı sakallı adam görünümlü Tanrı’yla Hıristiyanlar’a somut bir Tanrı vermiş olan Michelangelo‘nun tüm figürlerinde anatomi bilgisi öne çıkıyor. Erkekleri çevik ve kaslı bir biçimde resmeden usta, Da Vinci’nin eleştirilerine maruz kalmıştır.

Image

1512’de biten Sistine Şapeli işi, 27 yıl sonra yeniden karşısına çıkar. Bu kez Papa 3. Paulus, O’ndan sunak duvarına Kıyamet Günü tasviri istemiştir.  Bu iş 1541’de tamamlanmıştır.

Image

Kıyamet Günü

Sistine Şapeli’ni buradan gezebilirsiniz.

Reklamlar

2 responses to “Bir anekdot 5: Michelangelo’nun Sistine Şapeli imtihanı

  1. Geri bildirim: Michelangelo’nun “The Creation of Adam” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Michelangelo’nun “Original Sin and the Banishment from the Garden of Eden” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s