Joaquin Sorolla’nın “Portrait of a Jack Russell” eseri

Image

Empresyonizm‘ dediğimiz İzlenimcilik akımının İspanyol temsilcilerinden Joaquin Sorolla, 1923 yılının Ağustos ayında hayata gözlerini yumdu. 60 yıllık ömrüne yüzlerce eser sığdıran ressam, 1909 yılında İngiliz soyundan Terrier sınıfına mensup Jack Russel cinsi köpeğin portresini yapmış. 

Portrait of a Jack Russell“, Sorolla’nın olgunluk çağında memleketi İspanya’da tamamladığı bir tablo. 45.7 cm’ye 45.7 cm ebatlarında, yağlıboyayla yapılmış ve Sorolla’nın özel galerisinde saklı tutuluyor.

Image

Sol gözünün çevresi kulaktan itibaren siyah olan Jack Russell, bizimle ressam arası bir noktaya bakıyor. Hazır poz vermiş gibi duran köpeğin portresi büyük ihtimalle ısmarlama üzerine yapılmış. Bunu, köpeği kucaklayan yaşça olgun kadının -her ne kadar yüzü görünmese de- halinden anlıyoruz. Ayrıca köpeğin süslü tasması da bu tahminimi güçlendiriyor.

1906 yılında açtığı bir sergide 500’den fazla eser sergileyen ve 1909’da Amerika’da 195’ini sattığı 356 eserlik bir sergi açan Joaquin Sorolla, İspanyol resminin gurur kaynağı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s