Pierre-Auguste Renoir

Image

Fransız resim camiasının en iyilerinden biri olan Renoir, yaşamının ve sanatının büyük bir kısmında Empressyonist (İzlenimci) idi. Parkta resim yaparken kaptığı zatürree O’na son nefesini verdirmeden bir süre önce fikirleri ve eserleri değişti. Kendini klasiklere daha yakın hisseden Renoir’in Limoges’de başlayıp Cote d’Azur’da sona eren yaşamından bahsedeceğim.

25 Şubat 1841 tarihinde Fransa, Haute-Vienne, Limoges’te; terzi bir ana babanın oğlu olarak dünyaya gelen Pierre Auguste Renoir, 3 yaşına gelince ailesiyle birlikte Bibliotheque’ye yerleşti. Bizim ‘ilköğretim’ dediğimiz 7 yaş eğitimini bir rahip okulunda alan küçük Pierre‘nin görsel sanatlara yeteneğini görmemek imkansızdı. Bu sebepten 13 yaşına gelince Levy Freres et Compagne adlı bir küçük porselen fabrikasına verildi. Burada çizim dersleri alan Renoir, Louvre Müzesi‘ne çok yakın olan iş yerinden çıkıp sanata doyuyor ve resme karşı aşkla doluyordu.

 Image

19 yaşında Ecole des Beaux-Arts’ta (Güzel Sanatlar Fakültesi) Charles Gleyre’nin atölyesinde çırak olan genç Renoir, Alfred Sisley, Frederic Bazille ve sanatında örnek alacağı Claude Monet ile arkadaşlık kurdu. Durmadan resim yapan Renoir çok çalışıyordu ve bu çalışmalar, ona özgünlük olarak geri dönecekti.

1870 yılında ülkesinin Almanya’yla savaşa girmesi sebebiyle savaşa giden Renoir, o sene Lise Trehot‘la tanıştı. Lise O’nun en iyi modeli ve sevgilisiydi ve genç kadın, pek çok Renoir eserinde yer aldı. Açtığı sergilerde genellikle başarı yakalayamayan ressam, Paul Durand-Ruel’in eserlerinden bazılarını satın almasıyla rahat bir nefes aldı.

Image

Kendi portresi

 İzlenimclik akımına çok değerli eserler kazandıran Renoir, açık havada yaptığı eserlerini renkli virgül biçimlerindeki fırça darbeleriyle tamamlıyordu ve bu şekilde güneş ışığının nereye, ne şekilde vurduğu sanki fotoğrafmışçasına görülüyordu. Bunun yanı sıra renkleri farklı bir biçimde kullanışı ve üzerini vernikle parlatışı sebebiyle pek çok galeriden ret cevabı alıyor, sanat severler tarafından rağbet görmüyordu. Tabii ki yıllar sonra bu tam tersine dönecekti.

1883 yılının Normandiya’da geçirdiği bir ayında tam 50 adet tablo çıkardığı bilinen Renoir, Gustave Courbet’in renkleri ve Eugene Delacroix’in çizgilerinden etkilendiyse de hiçbir ressamı kendine idol bellemedi. Zaten bu zamanlar, İzlenimclik‘ten kopup klasiklere yönelmişti. Özellikle “The Bathers” ve “Dance at Bougival” eserlerinde model olarak kulladığı 1865 doğumlu Suzanne Valadon‘la (Maurice Utrillo’nun annesi) tanışan ressam, Titian, Raphael, Michelangelo gibi ustaların eserlerini dünya gözüyle görmek için İtalya’ya gitti. Pek çok eser verdiği İzlenimcilik akımından kopması da pek çok kaynakta bu seyahate bağlanır. Mitolojik karakterler ve olgun kadınları resmettiği bu değişimi gösteren en mühim eser de “The Umbrellas“tır.

Image

The Umbrellas

Bahsettiğimiz 1883’ten 8 yıl evvel, arkadaşı Georges Charpentier’in ricası üzerine eşi ve çocuklarını resmeden Renoir’in bu eseri pek çok açıdan önemlidir. Bundan bahsetmeyi bir başka zamana bırakarak tablodaki çocuklardan birinin erkek olduğunu söylemekle yetiniyorum. Erkek çocuklarını kız gibi giydirmek modası rağbet gördüğünden tabloda iki kız çocuğu, anneleri ve köpek görünmekte.

1890 tarihinde Aline Victorine Charigot‘la dünyaevine giren Renoir, 25 yıl sonra eşini kaybedince uzun süre yas tuttu. Düzenli olarak Les Collettes Parkı’nda resim yapan Renoir, 1918’de romatizma hastalığı sebebiyle deforme olan parmaklarına kurdeleler yardımıyla fırça bağlayarak resme devam etti. 1919 yılının soğuk bir gününde zatürree oldu ve 3 Aralık günü hayatını kaybetti.

 Image

3 responses to “Pierre-Auguste Renoir

  1. Geri bildirim: Pierre-Auguste Renoir’in “Portrait of Paul Cezanne” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Pierre-Auguste Renoir’in “Odalisque” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Pierre-Auguste Renoir’in “Bal du Moulin de la Galette” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s