Bir anekdot 4: Ahmet İhsan, Osman Hamdi’nin yalısında

Image

Osman Hamdi Bey, Türk Resim Sanatı’nın ana direğidir. Sanayi-i Nefise, yani Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi‘nin yanı sıra İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nin de kurucusu olan bu beyefendi, Kadıköy’ün ilk belediye başkanıdır. 1900’lerde yetişen ressamlarımızın Osman Hamdi Beyefendi’ye borcu büyüktür. 

24 Şubat 1910 tarihinde 67 yaşındayken hayatını kaybeden Osman Hamdi Bey‘in yine değerli bir isim olan Ahmet İhsan Tokgöz‘le yakın bir dostluğu vardı. Servet-i Fünun Dergisi ve Uyanış Dergisi kurucusu, siyasi kariyeri de olan ve Jules Verne’yi Türkçe’ye kazandıran ilk edebiyatçımız Ahmet İhsan, 1906 senesinde sahibi olduğu Servet-i Fünun Dergisi’nin Kasım sayısında dostu Osman Hamdi’ye geniş bir yer ayıracaktı. Bunun sebebi, Osman Hamdi Beyefendi’nin ‘Müze Müdürü’ olarak 25. yılını tebrik etmekti. Uygun bir zaman ayarlandı ve Ahmet İhsan, takım taklavat toplayarak Osman Hamdi’nin Kuruçeşme‘deki yalısına gitti.

Image

Ahmet İhsan

Güneşin en güzel ışınlarının içine dolduğu yalının en üst katındaki atölyeye ayak basan Ahmet İhsan, Osman Hamdi’nin o müthiş eserlerinin ortaya çıktığı bu odadan oldukça etkilenir. Bol bol fotoğraf çeken Ahmet İhsan, Osman Hamdi’nin, sabah erkenden önce Müze-i Hümayun‘a (Arkeoloji Müzesi), ordan da Düyun-u Umumiye‘ye (Osmanlı Dış Borç İşleri Merkezi) uğrayıp işlerini hallettiğini yazar. Yazının devamı, Osman Hamdi’nin atölyesini betimler; bir tarafında ustanın henüz bitirmediği bir eseri, bir tarafında boyalar ve kutular, bir tarafında resim taslakları ve kıyafetler vardır.

Image

Kimi zaman elinde makasıyla saatlerce bahçesiyle ilgilenen, kimi zaman kayığıyla balık tutmaya çıkan, kimi zamansa uzun yürüyüşlere çıkan Osman Bey’in aksanlı Fransızca’sına hayran olan Ahmet İhsan, dergi için çalışması bitince evden çıkarken yakın dostundan güzel bir teklif alır;

İhsan, ben yarın Eskihisar’a gidiyorum, havalar çok güzel. Gelmeyecek misin?

Reklamlar

One response to “Bir anekdot 4: Ahmet İhsan, Osman Hamdi’nin yalısında

  1. Geri bildirim: Osman Hamdi Bey’in “Silah Taciri” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s