Marc Chagall’ın “The Birthday” eseri

Image

1887’de Belarus, yani Beyaz Rusya’da doğan Marc Chagall‘ın 1915’te yaptığı bir yağlıboya tablodan bahsedeceğim. Sürrealizm, Kübizm, İlkelcilik gibi kavramlarla etiketlediğimiz eserler veren Chagall‘ın 28 yaşında yaptığı “The Birthday” adlı tablosu, çok aşık olduğu eşi Bella’ya bir kutlama, minnet ve sevgi ifadesi. Kendi deyişiyle, “Aşk ve fantezi el ele“.

Resimde beyaz, kırmızı, siyah ve yeşil hakimiyeti görüyoruz. Bu renkler, dönemin Belarus resim sanatında öne çıkan renkler. Chagall‘ın Bella‘yla evlenmeden birkaç hafta önce yaptığı bu eserin esin kaynağı, genç kadının doğumgününde yazdığı bir yazıdır. Doğumgününde Chagall’dan çiçek alan Bella’nın mutluluğunu anlattığı yazıdan çok etkilenen ressam, ona çiçek değil; dudakları aracılığıyla kalbini verdiğini ifade etmiş. Bu duygu “The Birthday” ile vücut bulmuş.

Image

Tabloda, elinde erkekten aldığı bir demet çiçeği tutan genç kadının (Bella) bedeni, sanki odanın dışında bir yerde, bir rüyada süzülüyormuş gibi duruyor. Ayakları masa-pencere figürlerinin olduğu yöne doğru giden genç kadının üzerinde ayakları yerden kesilmiş, bedeni odanın içinde yüzer gibi duran ve başını fizik kurallarının dışında kalacak bir biçimde döndüren genç adam (Chagall), kadına öpücük veriyor. Genç adamın ayaklarının yatak tarafına baktığına dikkat.

Fizik kuralları demişken, aslında her ikisi de bariz bir şekilde fizik dışı görünüyor. Bunun “aşk” olduğunu bir kez daha söylemeliyim, çünkü kadın (Bella) neşeli, erkek (Chagall) tutkuludur.

Image

Resimde kadın ve erkeğin dışında kalan figürler, solda dışarısının göründüğü pencere, hemen önündeki masa, masanın üzerindeki bıçakla doğumgünü keki, sandalye, sağ taraftaki yatak ve yatakla pencere arasına asılı Hint işi örtü. 80.5 x 99.5 cm ebatlarındaki “The Birthday“, Amerika’da Modern Sanatlar Müzesi’nde sergileniyor.

 Image

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s