Vincent Van Gogh’un “Sunflowers” Serisi

Image

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh‘un “Cafe Terrace at Night” adlı eserinden bahsetmiştim. Van Gogh konusu hala tazeyken bir de O’nun o meşhur ayçiçeklerinden bahsetmek istedim. 12 eserden oluşan Sunflowers Serisi, kardeş Theo’ya gönderilmiş mektuplarda “güneşin çevresindeki aydınlık halkası“na benzetiliyor. 

Serinin en mühimi, 15 ayçiçekli vazo resmi; yani “Vase with Fifteen Sunflowers“. Ancak bu eserin üç versiyonu var. Ayrıca aynı eserin 12 ayçiçekli olanı da yine Van Gogh’un elinden çıkmış. 12 ayçiçekli tablodan da iki adet var.
Image
1888 senesinin Ağustos ayında yaptığı 3 ayçiçekli vazo resminde (Tablo 1) -“Three Sunflowers“tir adı- ‘Lausanne‘ adı verilen üç büyük ayçiçeği görünüyor. 73 cm’ye 58 cm boyutlarındaki tabloda ‘Van Gogh sarısı‘ rengindeki ayçiçekleri ve mavi arka plan dikkat çekiyor. Ressamın yine aynı yıl yaptığı “Six Sunflowers” isimli 6 ayçiçekli vazonun olduğu tabloda (Tablo 2) çiçeklerden üçü zeminde görünüyor. 69 cm’ye 98 cm ebatlarındaki tabloda arkaplan rengi laciverte dönük.
Image
Image
Image
1888 yılında 91×72 cm ebatlarındaki “Vase with Twelve Sunflowers“de (Tablo 3) açık mavi arka plan ve vazonun durduğu sarı zemin ilgi çekici nitelikler. Bir diğer önemli nokta, vazonun açık renkli olan alt kısmındaki “Vincent” imzası. Ressamın yıl bitmeden yaptığı “Vase with Fifteen Sunflowers“de (Tablo 4) bu imza üstteki koyu kısımda görünmekte. Açık mavi arka planın yanı sıra üç ayçiçeğinin bordoya dönük kırmızı tablasına dikkat ediniz.
Image
1889 yılına geldiğimizde Van Gogh, 91 cm’ye 72 cm ebatlarındaki “Vase with Twelve Sunflowers” tablosunu (Tablo 5) tamamlamış. Aynı sene çılgın sarının en güzel tonlarını kullandığı 15 ayçiçekli vazolu tablosunun bir diğer versiyonunu (Tablo 6) ve daha sonra daha koyu tonlarda gittiği 100.5 cm’ye 76.5 cm ebatlarındaki bir diğer ayçiçekli eserini (Tablo 7) bitirir.

Image

Gelelim ayçiçeklerinin öyküsüne. Zamanında uğruna kulağından parça kestiği dostu Paul Gauguin‘in 8 ay sonra ziyaretine geleceğini öğrenen Van Gogh, Gauguin’in kalacağı odayı sarıya boyar ve onun için bu ayçiçeği tablolarını yapar. Dostunu gerçekten çok ama çok seven Van Gogh’un bol sarılı eserleri Londra Ulusal Müzesi ve Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nde sergileniyor.
Reklamlar

4 responses to “Vincent Van Gogh’un “Sunflowers” Serisi

  1. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “The Bedroom” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “Skull with Burning Cigarette” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “The Yellow House” eseri | Resim Biterken

  4. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un Ayakkabılar Serisi | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s