Vincent Van Gogh’un “Cafe Terrace at Night” eseri

Image

Hollandalı usta Vincent Van GoghPost İzlenimcilik (Post Impressionism) akımının önemli isimlerinden biri. 37 yıllık yaşamında verdiği eserlerle ‘usta’ olmayı başaran Van Gogh‘un en meşhur eserlerinden biri olan “Cafe Terrace at Night“tan bahsedeceğim, dolayısıyla pek çok duvarı süsleyen “The Starry Night“dan da biraz söz edeceğim. Çünkü o güzel yıldızlı akşam tablosu, “Cafe Terrace at Night” üçlemesinin son vuruşu.

Van Gogh‘un 35 yaşında tamamladığı “The Cafe Terrace on the Place du Forum, Arles, At Night” şeklinde hem isimlendirip hem de özetlediği tablosu, isminden de anlayacağınız üzere Paris’teki bir kafenin akşam hali. Ressamın görünce çok hoşuna giden kafenin görüntüsü, gece gözüyle resmedilmiş. Yani üzerinde Van Gogh’un imzası bulunmayan eser, ustanın yazdığı bir mektupta şöyle anlatılmış;

Yıldızlı bir akşamda o kafenin dışarıdan görünüşü, en az yıldızlar kadar parlak. Tabloya karanlıkta gördüğüm renklerle resmedeceğim. Kafenin sarısı benim gördüğüm sarı olmayabilir, hatta yerdeki taşların rengi başka bile olabilir…

Image

Bir başka mektubunda Van Gogh usta, bu eserini çok sevdiği Fransız yazar Guy de Maupassant‘ın “Bel Ami” adlı eserindeki atmosfere benzetmiş. Siyah rengini hiç kullanmadığı, karanlık havayı koyu renkler sayesinde verdiği “Cafe Terrace at Night”da atlı arabaya bakarsanız perspektif tekniğini yakalarsınız.

Image

Image

Zamanında kulağını kesmişliği de bulunan Van Gogh‘un tabloda kullandığı sarı rengi, ressamın ölmeden evvel son yıllarında çevresinde gördüğünü söylediği sarı noktalardan dolayı ‘Van Gogh Sarısı‘ diye geçiyor. Bu sarıyı ressamın devam niteliğindeki eserleri “Starry Night Over the Rhone” ve “The Starry Night“da da görebilirsiniz. Ancak şunu bilmelisiniz ki bu yağlıboya eseri, Van Gogh’un yıldız figürünü kullandığı ilk tablosudur.

Image

Kafenin bugünkü hali

Yıldızlardan bahsetmişken, sanat tarihine gönül vermiş bir grup araştırmacı, 1888 yılının Eylül ayında yapılan eserdeki yıldızların Kova Takımyıldızı olduğunu söylüyor. Bu bilginin kaynağı, söz konusu yıldızların yılın ikinci yarısı Paris’e uğradığı gerçeğine dayanıyor. Bu arada, Van Gogh Koç burcu.

Image

Starry Night Over the Rhone

Image

The Starry Night

Ek bilgi: Eser, müzikal filmci Vincente Minnelli’nin “Kirk Douglas”ı oynattığı biyografik filmi “Lust For Life“de de geçiyor.

Reklamlar

3 responses to “Vincent Van Gogh’un “Cafe Terrace at Night” eseri

  1. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “Sunflowers” Serisi | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “The Bedroom” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “Skull with Burning Cigarette” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s