Pierre Bonnard’ın “Woman with Dog” eseri

Image

1867’de dünyaya gelen Pierre Bonnard, 80 yıllık yaşamını resme adamış bir Fransız sanatkardır. İlk sergisini 29 yaşında açan Bonnard, 1891’de en iyi eserlerinden biri olan “Woman with Dog“u tamamladı. 

Japonizm“, Japon kültürü ve sanatının Avrupa üzerindeki belirgin etkisidir. 1872 gibi ortaya çıktığı düşünülen bu akım, Fransız ressam Pierre Bonnard‘ın bazı tablolarındaki net olarak görülür. Bahsedeceğim portre formundaki “Woman with Dog” da Bonnard’ın Japon sanatından fazlaca etkilendiği dönemde ortaya çıktı. Bu sebepten bu eser, Japonizm akımının bir Fransız örneğidir.

İlk bakışta kaotik ve fazla şaaşalıymış gibi bir izlenim bırakan “Woman with Dog“da mekan, kesin olarak söylenemiyor. Sıklıkla ‘sanki bitmemiş‘ yorumları yapılan esere ilk bakışta verdiğimiz manasız yargı ortadan kalkınca mekan hakkında daha kesin bir şeyler söylenebiliyor. Açık havada, bahçe içinde bir alanda; bir kadın ve köpeğin ön plana çıktığı “Woman with Dog“da sol üst arka kısımda üç kişiden oluşan bir grup var. Bu grup, resimde ‘genel, önemsiz, diğerleri, başkaları‘nı temsil ediyor.

 Image

Tabloda en geniş yeri kaplayan cafcaflı elbisesiyle kadın, hasır bir koltuktan yerde gördüğü bir şeye (çiçek olduğunu tahmin ettiğim) doğru uzanıyor. Hemen ardında koyu renk elbise giymiş sarışın kadın ise esas kadının sağ omzuna el atmış, yerdeki o şeye bakmakta. Resmin ikinci başrolüne sahip köpekse kadının kucağına atlamaya çalışmakta. Köpekle ilgili bir diğer önemli ayrıntı da sol omzunun dış bükey olması.

 Image

Sanki ayarlanamamış, hatalıymış, çizgiden yoksun ve boyayla tamamlanmış gibi bir izlenim yaratan resimde yer, yani çimler hiç görünmüyor. Kalın fırçayla yaprakla tamamlanan resimde en belirgin çizgiler, köpeğin kulağı, kadının sağ kolu. 40 cm’ye 32 cm ebatlarındaki yağlıboya tablo, Massachusetts’deki Sterling and Francine Clark Art Institue‘de sergileniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s