Pieter Bruegel’in “The Tower of Babel” eseri

Image

Babil Kulesi, bundan asırlar önce Tanrı’ya ulaşmak maksadıyla Kral Nemrut (Nimrod) tarafından yaptırıldı. Bugünkü Irak sınırları içerisinde yer alan Babil’de inşa edilen bu kule, henüz bitmemişken yıkıldı. Tevrat ve Kuran’a göre bu yıkılış, Tanrı’nın gazabıydı ve Babil’de o günden sonra çok şey değişti. Flaman ressam Pieter Bruegel’in etkilendiği bu hikaye, 1563 senesinde “The Tower of Babel” adlı tablosunun ortaya çıkış sebebidir. 

1525 yılında doğan ve 1569 yılında hayatını kaybeden Pieter Bruegel de az yaşamış sanatkarlardan. Lakin 44 yıl yaşadığı dünyamıza Rönesans için önemli bir kaynaktır. İsmi esasen ‘Brueghel’ olan, ancak 1558’in sonuna doğru ‘h’ harfini soyadından atan Flaman ressamın yine ressam olan iki oğlu da kendisiyle aynı ismi taşımakta. Onu oğullarından ayırmak için adının sonuna ‘The Elder’i, yani ‘büyük olan’ manasına gelen bu sıfat eklendi.

 Image

Bruegel’in 1563 yılında tamamladığı “The Tower of Babel”, Babilliler’in Tanrı’ya yaklaşmak için yaptıkları kulenin yıkılış anını gösteriyor. Esasen Babil Kulesi’nden çok Roma’daki Colosseum’a benzeyen resimdeki kule, ressamın 1552 ile 1553 arası Roma ziyaretinin sonucudur. Colosseum’un mimarisinden etkilenen Bruegel, 10 sene sonra resmettiği “The Tower off Babel”de de bu hayranlığını göstermiştir.

 Image

Resme daha dikkatli bakıldığında inşaat malzemeleri, düzenekler ve kıyafetlerin Avrupalı olduğunu görürüz. Bunun anlamı, resimde tarihi bir olayı değil, Bruegel’in kendine göre yorumladığı bir gerçeğin var olduğudur. Kulenin 7. katında bulutlara ulaştığını hayal eden Bruegel’in görkemli bir şekilde başlattığı yıkım, insanoğlunun küstahlığına Tanrı’nın verdiği cezayı göstermekte. Öte yandan sol alt kısma bakınca Kral Nemrut’a (Nimrod) diz çöken işçiler görülüyor.

Image

Usta Bruegel, 114 cm x 155 cm ebatlarındaki bu tablonun aynı yıl içinde daha karanlık, daha sade ve daha küçük boyutlusunu da resmetti. 74,5 cm x 60 cm ebatlarındaki “The Little Tower of Babel” Rotterdam’da, büyüğü ise Kunsthistorisches Museum’da.

Image

Reklamlar

2 responses to “Pieter Bruegel’in “The Tower of Babel” eseri

  1. Geri bildirim: Pieter Bruegel’in “Parable of the Blind” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Joos De Momper’in “The Tower of Babel” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s