George Stubbs’un “Whistlejacket” eseri

Image

Rockingham Markizi Charles Watson Wentworth‘un atı, 1759 yılında katıldığı bir yarışta 2000 Sterlin kazanarak bir rekor kırdı. Dünya çapında ünlü olan bu safkan Arap atı, İngiliz ressam George Stubbs‘un tarafından resmedildi. “Whistlejacket” adlı bu eser, Stubbs’un başeseri olarak kabul edilir.  1724 yılında doğan ve 1806’da, 81 yaşında hayatını kaybeden İngiliz asıllı George Stubbs, yaptığı at resimleriyle resim sanatında değerli görülen bir isimdir. 18 ay boyunca özel olarak at kadavralarıyla ilgilenen ve bu sayede atların anatomisini öğrenen Stubbs, bildiklerini ve çizimlerini 1766 yılında “At Anatomisi” adlı bir kitapta topladı.

Image
Ressamın 1762 yılında tamamladığı “Whistlejaket” adlı tablosu, şampiyon olmuş bir Arap atını; Markiz Charles Watson Wentworth‘un çok sevdiği atının şaha kalkmış şekliyle portresidir. 1749 doğumlu atın tablosu, Markiz’in Stubbs’a özel ricasıyla yapıldı. Markiz, Stubbs’u birkaç aylığına Yorkshire’deki Wentworth Woodhouse‘ye davet etti ve eser bu şekilde ortaya çıktı.
Image
325 cm’ye 259 cm boyutlarındaki eser, atın karakteristik niteliklerini ortaya çıkarıyor. Markiz’in isteği üzerine bej rengi arka planla iyice ortaya çıkan at, özgür ve asil bir şekilde şaha kalkmış. Romantizm akımı içerisinde yer alan “Whistlejacket” eseri, Stubbs’un doğanın hiyerarşisini anlatan ve daha vahşi olan diğer eserlerine nispeten bakan kişiye daha derin ve yüce duygular yüklüyor. Eser, İngiltere’deki Ulusal Müze’de sergileniyor.
Image

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s