Rene Magritte’nin “Les Amants” eseri ve devamı

Image

Rene Magritte, 1898 yılında Belçika’da doğan ve 68 yaşında kanser sebebiyle hayatını kaybeden bir ressamdır. Eserlerinde sürrealizmi benimseyen Magritte’nin, çoğunluk tarafından “The Lovers Series” yani “Aşıklar Serisi” şeklinde zikredilen, seri halinde 4 eseri vardır. Esasen “The Lovers I” ve “The Lovers II” birbirinin devamı olsa da bahsedeceğim diğer iki eser de bu seriye ait. 

İlki 1928 yılı içinde yapılan “The Lovers”in orijinal ismi (Fr.) “Les Amants“. Türkçe’ye “Aşıklar” olarak geçen bu eser, yüzleri beyaz bir bezle kamufle edilmiş öpüşen bir kadın ve erkeği gösteriyor. Takım giyen erkek ve sıfır kol elbise olduğu tahmin edilen bir kıyafet giymiş kadının iç mekanda (arka planda gri bulutlu gökyüzü çağrışımına dikkat) tutkulu bir şekilde öpüşmesine iki yorum var. İlki, Magritte’nin 13 yaşındayken yaşadığı korkunç bir olaya bağlanıyor. Nehirde boğulan annesinin cansız bedenini son kez sırılsıklam beyaz geceliğiyle gören ressam, bu görüntüyü hayatı boyunca unutamamıştır birçok eserinde bunun etkisi görülmektedir.

Bir diğer yorumsa Magritte’nin meşhur çizgi roman serisi “Fantomas“a olan hayranlığı. Pierre Souvestre ile Marcel Allain’in ilk kez 1911’de yayınladıkları seri eserin sıkı takipçisi olan Magritte, “Aşıklar” adlı eserinde buna yakın bir şey yaratmış.

Eserlerin anlamına yönelik yorumlara gelince; insan, kendinden gördüğü insandan dahi bir şeyleri hep saklar. Bu beyaz örtü bunu simgeliyor olabilir. Veyahut bu örtü, aşkın insan gözüne örttüğü perde de olabilir. Aynı şekilde bu beyaz örtülü aşk, bir kavuşamamışlık, bir imkansızlığı da simgeliyor. Arka plandaki kasvet de bu yorumu destekliyor.

New York Modern Sanatlar Müzesi’nde sergilenen bu eserin ikincisi “The Lovers II”. Devamı olan eserleri (“The Invention of Life” ve “The Heart of the Matter”) sırayla aşağıya koyuyorum;

Image

The Lovers II

Image

The Invention of Life

Image

The Heart of the Matter

Reklamlar

4 responses to “Rene Magritte’nin “Les Amants” eseri ve devamı

  1. Geri bildirim: Rene Magritte’nin “Le Viol” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Rene Magritte’nin “Golconda” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Rene Magritte’nin “The Castle of the Pyrenees” eseri | Resim Biterken

  4. Geri bildirim: Rene Magritte’nin “The Menaced Assassin” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s