İsmail Altınok

Image

İsmail Altınok, ömrünün büyük bir kısmını resim öğretmenliği yaparak geçirmiş bir ressam. Çok sevdiği memleketi Burdur’un peyzajlarıyla bilinen Altınok’un eserlerinin çoğu Ankara’daki İsmail Altınok Sanat Merkezi‘de sergileniyor, bir kısmı ise satılmaya devam ediyor. 

1920’de Burdur’da dünyaya gelen İsmail Altınok, babasının askere çağrılması sonrası üvey teyzesi Hafiza Hanım’ın tek odalı evinde yaşamaya başladı. Bir süre sonra, kalbindeki yerini hep koruyan memleketi Burdur’dan ayrılıp İzmir’deki Öğretmen Okulu’na kaydolan İsmail, usta ressam Abidin Elderoğlu‘nun çğrencisi oldu. Altınok’un resme olan yeteneğinin ortaya çıkışı da işte tam bu döneme denk düşer.

Image

Okulu bitince Ankara’ya ya giden İsmail, burada Gazi Eğitim Enstitüsü (Gazi Üniversitesi) Resim İş Öğretmenliği Bölümü’ne yazıldı. 1943’te mezun olduğu okulda Malik Aksel ve Refik Epikman‘dan ders aldı. Öğrenciliği bitince de resme devam eden İsmail Altınok, Cemal TolluEşref Üren ve Cemal Bingöl gibi isimlerle dostluk kurdu ve kısa süre sonra resim öğretmenliği yapmaya başladı. Öğretmenlik mesleği boyunca da birçok ilkokul, ortaokul ve lisede görev yaptı.

Image

İlk resim sergisini 28 yaşında Ankara’daki Devrim İlkokulu’nda açan İsmail Altınok, 1959 senesinde İtalya’dan 4 aylık Roma bursu kazandı. Burada resim tekniğini geliştirip bilgisini pekiştiren Altınok, yazacağı resim tekniği kitaplarının altyapısını da hazırlamış oldu.

Image

Burdur ve Kıbrıs peyzajlarıyla dostları ve öğrencilerinin hayranlığını kazanan İsmail Altınok, verdiği bir röportajda biçim ve konu üzerine sorulan bir soruya “…Sanatta biçim ve içerik, birbirine organik bağlarla bağlıdır.” şeklinde cevap verdi.

ImageImage

İzlenimclik çatısı altına sokulan eserlerindeki renkler, Altınok’la beraber gelişti. Ustanın son dönem eserlerinde renk ağırlıklı çalışması, özgünlüğünün bir sonucudur. Son resim sergisini 2001 senesinin son ayında Ankara’daki İş Bankası Sanat Galerisi’nde açan İsmail Altınok, 7 Mayıs 2002’de Ankara’da son nefesini verdi.

Image

Image

Image

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s