Caspar David Friedrich’in “Der Wanderer Über Dem Nebelmeer” eseri

Image

Alman resminde Romantizm akımının öncüsü diyebileceğimiz bir isim olan Caspar David Friedrich, 1818 senesinde en önemli eserini yaptı. “Der Wanderer Über Dem Nebelmeer” (Wanderer Above the Sea of Fog), yani “Sisler Denizi Önünde Bir Gezgin” adlı yağlıboya tablosu, Samuel Beckett’in “Godot’u Beklerken” kitabı, Edward Munch’un “The Lonely Ones” tablosu, Franz Schubert’in “Der Wanderer” adlı eseri ve Mary Shelley’in “Frankenstein” adlı romanına esin kaynağı olmuştur.

1774 yılında doğan ve 1840’ta 66 yaşında son nefesini veren Caspar David Friedrich, 7 yaşında annesini, 8 yaşında kardeşi Elizabeth’i, 17 yaşında diğer kardeşi Maria’yı tifüsten kaybetti. Bu kayıplar genç Caspar’ı derinden yaralasa da en derin yarasını 13 yaşında aldı. Abisi Johann Christoffer’le buz gölünde kayan Caspar, buzun kırılmasıyla suya düşer. Yardımına koşan abisi, kardeşinin canını kurtarsa da kendisi buz gölünde boğulmaktan kurtulamaz ve kardeşi Caspar’ın önünde boğularak ölür. Anne ve kızkardeşlerinin ölümünden sonra abisi Johann’ın ölümünün Caspar üzerindeki etkisi, eserlerindeki o soğuk ve etkileyici atmosferden görülebilir.
Caspar’ın 44 yaşındayken tamamladığı “Der Wanderer Über Dem Nebelmeer“de sisli bir havada kayalıkların üzerinde durup dağlara bakan genç bir adamı konu ediniyor. Sağ elinde baston tutan yeşil paltolu bu genç adamın kızılımsı saçları rüzgarda uçuşuyor. Resim sanatının peyzaj ustalarından biri olan Friedrich’in tablosunun sağ tarafında Zirkelstein görünüyor. Dağlar ise Saksonya’dan Bohemya’yaya uzanan Elbsandsteingebirge Dağları.
Üzerinde türlü yorumlar yapılan eser, kimine göre, kaybolmuş bir adamın dağlara bakışı; kimine göre, planladığı yere gidecek olan bir adamın duruşu; kimine göreyse düşünen bir adamın arkadan görünüşü. 98,4 cm ve 74,8 cm boyutlarındaki tablo, Hamburg’taki Kunsthalle’de sergileniyor.
Reklamlar

One response to “Caspar David Friedrich’in “Der Wanderer Über Dem Nebelmeer” eseri

  1. Geri bildirim: Caspar David Friedrich’in “Owl on a Grave” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s