Rogier van der Weyden’in “Çarmıştan İndiriliş” eseri

ImageFlandre, yani eski dönem Hollanda’nın ilk önemli ressamlarından olan Rogier van der Weyden‘in eserleri, insanı huzursuz eden türden. Resimlerinin çoğu 17. Yüzyıl’da yok edilen Weyden, çarmıha gerilen ve indirilen İsa ve başta Meryem olmak üzere onun için acı çekenlerin yüzlerini öyle bir çizer ki gören, o acıyı içinde hissedip huzursuzlanır.

1399 ya da 1400’de doğduğu sanılan Rogier van der Weyden, son nefesini 1464’te kaybetti. Otoportreden kaçınan ve asla renklerin aynı tonunu kullanmayan ilk dönem Flaman resminin en önemli zatlarından Weyden hakkında kesin bilgi az olsa da bahsedeceğim eseri “The Descent From the Cross” (Çarmıhtan İndiriliş), İsa’nın çarmıhtan indirilişini konu ediniyor. 1443’ten önce yapıldığı net olarak bilinen eserin 1435‘te yapıldığı düşünülüyor.
ImageHıristiyanlığa göre İsa, Kudüs yakınlarındaki Calvary, yani Golgotha‘da çarmıha gerildi. Weyden’in eseri mekan vermiyor, ancak resmin solunda, yerde duran kafatasından mekanı Golgotha olarak yorumlayabiliriz. Çarmıhtan indirilen İsa’yı tutan Aziz Nikodemus, onu beyaz ketene sarmaya hazırlanıyor. İsa’nın solunda, bize göre resimde İsa’nın sağındaki altın işlemeli kıyafetli kişiyse Meryem’in eşi Aramatyalı Yusuf‘tur. Resimdeki en görkemli kıyafeti giyen Yusuf’un yüzündeki acı ifadesine dikkat edin.
 Image
Yusuf’un arkasında elinde beyaz kadeh tutan hizmetli ve resmin en sağında İsa için yalvaran Maria Magdalena duruyor. Sol kısma geldiğimizde Yusuf’un kardeşinin eşi, yani Meryem’in görümcesi Mary Cleophas görüyoruz. Mary’nin yanında, baygınlık geçiren Meryem’i tutan kırmızı kıyafetli Aziz John duruyor. Yuhanna’nın yazarı olarak bilinen Aziz John, Meryem’e dayanak olmuş. Meryem ile İsa’nın ellerinin her an kavuşacakmış gibi durması, Weyden’in verdiği bir başka mesaj.

Image

Ustası Robert Campin‘in çıraklığından “artık oldum” diye ayrıldıktan sonra verdiği en önemli eser olan “The Descent From the Cross”un renkleri, Weyden’in Campin’in etkisinde olduğunu gösteriyor.

Image

2 responses to “Rogier van der Weyden’in “Çarmıştan İndiriliş” eseri

  1. Geri bildirim: Caravaggio’nun “The Entombment of Christ” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Rogier van der Weyden’in “Portrait of a Lady” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s