Rembrandt’ın “The Night Watch” eseri

Image1500’lerin sonlarından 1700’e dek Altın Çağ’ı yaşayan Hollanda, dünyaca meşhur bir dehayı yine bu zaman dilimi içerisinde doğurdu; Rembrandt van Rijn. Konumuz, yaptığı eserlerle hemen her sanat dalını etkileyen bu ressamın 1642’de bitirdiği “The Night Watch“, yani “Gece Devriyesi”.1606 ile 1669 yılları arasında yaşamış olan Rembrandt Harmenszoon van Rijn, Hollanda’nın tıp olsun, resim olsun, astronomi olsun pek çok dalda ilerleme kaydetti Altın Çağ’ın en önemli isimlerinden biri oldu. Ressamın 36 yaşındayken tamamladığı “The Night Watch“ın nitelikleri de bu ilerleme döneminde resim sanatına bir mihenk taşı olmuştur.

“The Night Watch” tablosu, kısaca; Yüzbaşı Frans Banning Cocq’un (1600) Teğmen Willem van Ruytenburch’u (1600) yönlendirişiyle ilerleyen şehir muhafızlarının gece devriyesini konu edinir. Tabloya ilk baktığımızda en önde siyah giyimli Yüzbaşı Cocq’un kendi solundaki Teğmen Ruytenburch’u yönlendirişi görülüyor. Ancak Teğmen’in duruşu, emir alır pozisyonda değil. İşte tablonun en önemli özelliği de budur. Tabloda yer alan herkes sanki birbirinden bağımsızmış gibi farklı bir harekete, ifadeye bürünmüş. Misal, arkadaki asteğmen sarı – mavi yatay çizgili Leeuwarden bayrağı sallarken bir başka silahşör, yorgun yüzü ve elinde kılıcıyla durmakta. Işık ve gölge oyunu sayesinde ‘hareket halindeki bir birliğin fotoğrafı çekilmiş gibi’ görünen tablodaki en dikkat çekici kişi, kemerinde altın kadeh ve horoz taşıyan beyaz kıyafetli kızdır. Bu devriye, kimi sanat tarihçileri tarafından “Fransa Kraliçesi Maria de Medici’nin Hollanda ziyaretine karşılamaya hazırlanış” olarak yorumlanıyor.
Resmin sağ üstünde asılı kalkan da bir başka dikkat çekici nokta. Bu kalkanda, resimde yer alan isimler yazıyor. Bu isimler, Rembrandt’tan habersiz, 1650 yılında yazılmış.
 Image
363 cm x 437 cm ebatlarındaki “Gece Devriyesi“, 1715 senesinde, yani Rembrandt’ın ölümünden 46 sene sonra askeri mahkemeye asılmak istendi. Bu durum, eserin büyük zarar görmesine yol açtı, çünkü duvara büyük gelen tablo, yanlardan 30’ar cm kesildi. 1885’te Rijksmuseum’a alınan “The Night Watch”ın başına gelenler burada bitmiyor. 1975 senesinde öğretmen Reavin Debrayt, “Frans Banning şeytana benziyor, onu yok etmek lazım” diyerek resme bıçakla saldırdı. Bu saldırı, Amsterdam’da halka açık olacak şekilde camla kaplı bir alanda yapılan 8 aylık restorasyonla düzeltildi. Lakin bu düzelti, uyuşturucu bağımlısı biri tarafından yapılan asitli saldırıyla bozuldu ama eserin kendisine zarar gelmedi.
Reklamlar

7 responses to “Rembrandt’ın “The Night Watch” eseri

  1. Geri bildirim: Bir anekdot 3: Çılgın gibi otoportre yapan Rembrandt | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Rembrandt van Rijn’in “View of Amsterdam” gravürü | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Rembrandt’ın “Syndics of the Drapers’ Guild” eseri | Resim Biterken

  4. Geri bildirim: Rembrandt’ın “The Music Lesson” eseri | Resim Biterken

  5. Geri bildirim: Bir anekdot 13: “Gece Devriyesi”nin Rijksmuseum’daki maceralı yaşamı | Resim Biterken

  6. Geri bildirim: Bir anekdot 14: Rembrandt’ın 12 yaşında çizdiği fil | Resim Biterken

  7. Geri bildirim: Rembrandt’ın “The Anatomy Lesson of Dr. Nicolaes Tulp” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s