Claude Monet’in “Women in the Garden” eseri

Image

1840 senesinde dünyaya gelen Claude Monet, resim sanatında İzlenimcilik akımının Fransız temsilcilerinden biridir. 86 yıllık yaşamının son nefesini 5 Aralık 1926 tarihinde, ülkesinde veren Monet’in henüz taze ve fakirken yaptığı bir resim var; “Women in the Garden”.

1866 senesi. Monet 26 yaşında. Açık hava, yani ‘En plein air‘. Monet doğanın renklerini beynine, oradan tuvaline kopyalıyor. Tek modeli, daha sonra karısı olacak olan 19 yaşındaki Camille Doncieux. Yaptığı resim, 1867 yılında olumsuz yorumlandı, ağır eleştirildi. Çünkü Monet’in 205 x 255 cm’lik tablosundaki dört kişinin yüzü net değildi, konu zayıftı ve çizgiler İzlenimcilik’e yakışmamıştı.

Doğal olarak hayal kırıklığına uğrayan Monet’e hem maddi hem manevi destek meslektaşı Frederic Bazille’den geldi. Ressamın, tablosundaki üç kadının kıyafetlerini parasızlığı sebebiyle moda dergilerinden çizdiği bu eseri satın alan Bazille’nin arşivindeki “Women in the Garden“, kısa bir süre sonra Paris, Musee D’Orsay‘daki yerini aldı.

Monet’in hayatını inceleyen Cristoph Heinrich, bu eser için “eksik boyanmış” yorumunu yapmış olsa da “Women in the Garden”, orijinal adıyla “Femmes au Jardin“, bir Monet eseridir ve sırf bu sebepten değerlidir.

2 responses to “Claude Monet’in “Women in the Garden” eseri

  1. Geri bildirim: Claude Monet’in “Impression, Sunrise” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Bir anekdot 15: Claude Monet’in damak zevki | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s