Raphael

Image

İtalyan Yüksek Rönesansı’nın dört büyük temsilcisi vardı; Leonardo Da Vinci, Michelangelo Donatello ve Raffaello. 6 Nisan ya da 28 Mart günü 1483 yılında İtalya’da dünyaya gelen Raffaello Santi, “yolun yarısı” diye tabir edilen 37 yıllık yaşamında dehası ve verebildiği eserler sayesinde ‘Büyük Usta’ olarak tarihteki yerini hala korumakta.

İtalya’nın 20 bölgesinden Marche’de, Urbino’da dünyaya gelen Raffaello Sanzi da Urbino, küçük yaşta ressam ve dekoratör babası Giovanni Santi sayesinde dehasını sanata yönelterek başarılı işlere imza atacağının sinyallerini vermişti. Babası Gioıvanni tarafından sanatçı yetiştirilen küçük Raphael, 1446 doğumlu İtalyan ressam Pietro Perugino‘nun atölyesinde çıraklık yaparak sanatını geliştirdi. 8 yaşında annesi Magia’yı kaybetti ve bunun üzerine yeniden evlendi. 3 sene sonra babasını da kaybeden Raphael’in tek velisi rahip amcası Bartolomeo olsa da üvey annesi onu bırakmadı. Üvey anneye dava açan Rahip Bartolomeo, yeğenini yasalar karşısında kaybetmişti.

11 yaşına gelen Raffaello ise babasının atölyesini yeniden düzenleyerek onun işleriyle kendini eğitmeye devam etti. Yaptığı otoportrelerle başarılı olacağını gösteren genç ressamın ilk önemli işi, bir ‘altarpiece’, yani kiliselerde mihrabın arkasına yerleştirilen çerçeveli resim idi. Sant’Agostino Kilisesi’nin Andrea Baronci Şapeli için henüz 17 yaşındayken yaptığı Baronci Altarpiece, 31 cm boya ve 27 cm ene sahipti. Bu iş onun bir yılını aldı ve bölgede ‘usta’ olarak anılmaya başlandı. Ayrıca bu işten 4 yıl sonra İtalya’nın farklı kiliselerine freskler yaptı.

Margarita Luti

1501 ile 1504 yılları aralığı, Raffaello için serbest işler yaparak hayatını kazandığı, göçebe bir yaşam vardı. İtalya’nın kuzeyinde çeşitli yerlerde yaşayan genç sanatçı, 1508 senesinde Papa II. Julius‘un özel daveti üzerine Vatikan’a gitti. Michelangelo‘nun da çalıştığı Vatikan’da Papa’nın kütüphanesini dekore eden Raffaello, kumaş üstüne yaptığı resimlerle duvarları kapladı. Bu eserleriyle Papa’yı büyüleyen Raffaello, Vatikan için adeta vazgeçilmez oldu. Raffaello’nun doğduğu yıl açılan, Papa’nın yaşam yeri Sistine Şapeli’nde de çalışan Raffaello, Michelangelo’nun yaptığı “Adem’in Yaratılışı” eserinden büyülendi.

Giulio Romano, Gianfrancesco Penni, Perino del Vaga, Polidoro da Caravaggio, Pallegrino Aretusi, Tommaso Vincidor, Timoteo Viti gibi çıraklar yetiştiren Raffaello’nun evlenmediği düşünülüyor. ‘Düşünülüyor’, 1514’te nişanlandığı Maria Bibbiena ile evlenmedi. Çünkü bugün herkes tarafından bilinen, üzerine kitaplar yazılıp filmler çekilen Raffaello’nun en büyük aşkı, 1520’de hayatını kaybeden Maria değil, ‘fırıncı kızı’ Margarita idi. Raffaello, Meryem Ana tablolarına modellik Margarita Luti’ye tutkuyla bağlıydı. Hatta bir araştırma sonucu, Meryem Ana tablosunda sonradan değişiklik yapıldığı kanıtlandı. Luti’nin modellik yaptığı tablosundaki kadının elindeki yüzüğü silen Raffaello’nun bu hareketi, sanatçının Margarita ile evlendiği, ancak Vatikan’ın baskısından korunmak için bunu sakladığı öne sürüldü. Margarita’nın sonradan bir kiliseye sığınması da bunu kanıtlar nitelikte.

Kiliseler için yaptığı eserler, çizimler ve tasarımlarıyla Rönesans’ın büyüklerinden biri olan Raphael’in 37 yıllık hayatı, 6 Nisan 1520’de son buldu. Roma’daki Pantheon Tapınağı‘na gömülen Raffaello Santi, mezar taşında dahi Doğa’ya atıfta bulunuyor;

Hayattayken Doğa, ‘beni geride bırakacak’ diye korkardı. Öldükten sonra da ‘ben de onunla öleceğim’ diye korkuyor.

Reklamlar

7 responses to “Raphael

  1. Geri bildirim: Pierre-Auguste Renoir | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Bir anekdot 4: Michelangelo’nun Sistine Şapeli imtihanı | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Sandro Botticelli’nin “Portrait of Dante” eseri | Resim Biterken

  4. Geri bildirim: Raphael’in “The Sistine Madonna” eseri | Resim Biterken

  5. Geri bildirim: John Everett Millais’in The Blind Girl” eseri | Resim Biterken

  6. Geri bildirim: Raphael’in “The Marriage of The Virgin” eseri | Resim Biterken

  7. Geri bildirim: Raphael’in “Portrait of a Young Man” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s