Leonardo da Vinci

Görsel

Leonardo da Vinci, memleketi İtalya’nın sanat, bilimsel, teknolojik ve dini anlamda büyük değişime uğradığı Rönesans Dönemi’nin esas adamıdır. Bir insanın ulaşıp ilgilenebileceğinden çok daha fazla alanda önemli eserler veren Vinci, bizim memleket için de 240 metrelik bir Haliç Köprüsü tasarladıysa da II. Beyazid’in beğenisini kazanamayıp reddedilmiş.

Bir noter olan Antonio da Vinci ile Caterina adında genç bir kadının kurduğu ‘illegal’ ilişki sonucu 15 Mayıs 1452’de Floransa, Toskana’da dünyaya gelen Leonardo, tam adı olan “Lionardo di ser Piero da Vinci”deki “ser” babası bir beyefendi olduğu için, “Vinci”ye ise “Vincili, Vinci’nin oğlu” manası taşıdığı için sahiptir. Bebekliğini annesiyle geçiren Leonardo, daha sonra babası, amcası ve büyükanne ve büyükbabasıyla birlikte yaşamaya başladı. Büyükanne ve büyükbabasını kaybettikten sonra kendisini babasından bile çok seven amcasından ayrılarak babasıyla birlikte Floransa’ya giden Leonardo, eğitimini başarıyla tamamladı ancak gayrı meşru olduğu için üniversiteye gidemedi.

Latince, geometri, matematik ve fizik dallarında göze giren bir başarı sergileyen Leo’nun çizim yeteneğini farkeden babası, onu ressam ve heykeltıraş olan Andrea del Verrocchio’nun (1488’de kaybettik) yanına çırak verdi. Yıllarını Verrocchio’nun çırağı olarak geçiren Leo, kimya, metalurji, alçı döküm, deri işlemeciliği, çizim, boyama ve modelleme alanlarının yanı sıra Verrocchio’nun “muhakkak öğreneceksin” dediği anatomi alanında da oldukça başarılı idi. Domenico Ghirlandaio, Sandro Boticelli, Pietro Derugino, Lorenzo di Credi gibi büyüklerin yanında da kısa süreli çıraklık yapan Leo, 1478’e dek Verrocchio’dan hiç vazgeçmedi.

Otoportre, 1510-1515

Dediğimiz gibi, Rönesans’ın esas adamı olan Vinci, tarihe geçen ilk önemli eserini 5 Ağustos 1473’te, yani 21 yaşındayken verdi. Bu eser, mürekkeple yapılmış Arno Vadisi resmi idi. Müzik konusundaki becerisini de lir ile gösteren Vinci, sürekli tasarlayan bir dehaya sahipti ve yaptığı at kafası biçimli gümüş lirle bunu bir kez daha ispat etti. Lakin yaptığı işler, yapacaklarının yanında bir hiçti ve bunu Milano Dükü Ludovico Sforza’ya iş başvurusu amacıyla yazdığı mektubunda açıkça dile getirdi. 1482 ile 1499 yıllarını Milano Dükü için çalışarak geçiren Leo, pek çoğu gerçekleşmese de silahlar, binalar, köprüler tasarladı ve anatomist olarak onlarca öğrenci yetiştirdi. Ayrıca bir anatomist olarak insanda kasların hareketleri, sesin nasıl oluştuğu, ineklerde kalbin çalışması gibi geniş bir yelpazede yüzlerce sayfa eskiz hazırladı.

1499 yılı Dük Sforza’nın hizmetindeki son yılı oldu, çünkü 2. İtalyan Savaşı sonrasında Dük yerinden edildi. Bu savaş, Leonardo için de sarsıcı oldu. Askeri savunma mekanları, geçici yerleşkeler, silahlar tasarlayan Leonardo, asistanı Salai ve Luca Pacioli ile birlikte çalışıyordu. Bir zaman sonra, 1502’de Valentinois Dükü Cesare Borgia (Papa 6. Alexander’in oğlu) için bir kale projesi ve koca bir şehir planı hazırlayan Leonardo, bu işleri sayesinde Valentinois’in baş mühendisi oldu.

1 yıl sonra Ekim ayında Floransa’ya geri dönen Leo, Michelangelo’nun ünlü heykeli ‘muhteşem insan’ Davut’un taşıma işinde yer aldı. 1506 senesinde Milano’ya göç eden Leonardo, Marco d’Oggione, Giovanni Antonio Boltraffio, Bernardino Luini gibi isimleri etkisi altına aldı. Leo’nun bir başka kimliği de ‘doğaya saygılı bir vejetaryen’ idi ve bu konuda da pek çok kimseyi etkilediği bilinen bir gerçektir.

1513 ile 1516 aralığını Papa 10. Leo’ya veren Leonardo, ustası Verrocchio ile başladığı anatomi dalında pek çok gerçeği belgeli olarak açıkladı. Lakin Papa, ülkesindeki bilim adamlarının kadavralar üzerinde çalışmalarına yasak getirdi. Papa’nın hizmetine girmeden 3 sene evvel Sion tarikatına başkanlık yapmaya başlayan Leonardo, 1519’da bu görevi bir başkasına devretti.

Verrocchio’ya senelerce çıraklık yapan Leonardo’nun da tarihe geçen iki çırağı vardı. ‘Salai’ adıyla bilinen Gian Giacomo Caprotti da Oreno, henüz 10 yaşındayken 1490 yılında Leonardo’nun hizmetine girdi ve 1518’e dek bu işte kaldı. Leonardo’nun “yalancı, nankör, küçük hırsız” şeklinde sitem ettiği Salai, “St. John the Baphist and Bacchus” eserine modellik yaptı. Salai’nin kıvırcık saçları ve bebek yüzüne hayran olan Leonardo’nun eşcinsel olduğu yönündeki iddialar da vardır. Daha 1506 yılında işe başlayan ve Leonardo’nun ev işlerini gören Francesco Melzi’nin bir mektubunda onu “ihtiraslı bir aşık” olarak tanımlaması da bu iddialara tuz biber oldu.

Anatomiden mimariye, çeşitli yazıları, matematik formülleri ve pek çok sanat dalında bilinen 13.000 sayfa eskizi bulunan Leonardo da Vinci, 1519 senesinde Clos Luce Şatosu’nda son nefesini verdi.

…Tanrısal bir yetenek!” (Giorgio Vasari)

13 responses to “Leonardo da Vinci

 1. Geri bildirim: Albrecht Dürer’in iki eseri | Resim Biterken

 2. Geri bildirim: Bir anekdot 4: Michelangelo’nun Sistine Şapeli imtihanı | Resim Biterken

 3. Geri bildirim: Sandro Botticelli’nin “Portrait of Dante” eseri | Resim Biterken

 4. Geri bildirim: Leonardo Da Vinci’nin “Annunciation” eseri | Resim Biterken

 5. Geri bildirim: Leonardo Da Vinci’nin “Portrait of a Musician” eseri | Resim Biterken

 6. Geri bildirim: Andrea del Verrocchio ve Leonardo Da Vnci’nin “The Baptism of Christ” eseri | Resim Biterken

 7. Geri bildirim: Leonardo Da Vinci’nin “The Madonna of the Carnation” eseri | Resim Biterken

 8. Geri bildirim: Leonardo Da Vinci’nin “St. John the Baptist” eseri | Resim Biterken

 9. Geri bildirim: Leonardo Da Vinci’nin “Lady with an Ermine” eseri | Resim Biterken

 10. Geri bildirim: Leonardo Da Vinci’nin “Virgin of the Rocks” eseri | Resim Biterken

 11. Geri bildirim: Leonardo Da Vinci’nin bir anatomi çizimi; “The Major Organs and Vessels” | Resim Biterken

 12. Geri bildirim: Leonardo Da Vinci’nin “Mona Lisa” eseri | Resim Biterken

 13. Geri bildirim: Leonardo Da Vinci’nin “Bacchus” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s